מטפי כיבוי

מטפי כיבוי – כיצד להשתמש נכון במטפה כיבוי אש

שרפות עלולות לפרוץ בכל רגע ובכל מקום והן תופסות אותנו לא מוכנים. השרפות עלולות לפרוץ בשל גורמים שונים: תקלה במערכת החשמל, גוף חימום שהתלקח, השארת סיגריה בוערת, תגובה כימית ועוד. מטפה כיבוי אש הוא האמצעי היעיל והזמין ביותר להתמודדות עם שרפה, ועל כן הצעד הראשון בתחום בטיחות אש הוא לוודא כי קיים במקום בהישג יד מטפה כיבוי אש בתוקף וזה מה שחברה מקצועית בתחום של ביקורת אש עושה.

מטפי כיבוי אש ישנם כמה סוגים ששונים זה מזה בגודלם ובהרכב החומר המצוי בהם. ישנם מטפים הפועלים באמצעות אבקת כיבוי אש ויש כאלו הפועלים באמצעות גז. חשוב להכיר את המטפה שאנו עומדים להשתמש בוא כדי לדעת במקרה של שירפה. בנוסף, חשוב לקיים הדרכות בטיחות אש כדי לדעת כיצד לפעול במקרה של שרפה.

שימוש במטפה כיבוי אש צעד אחר צעד

בזמן שימוש במטפה יש לנקוט את הצעדים הבאים:

  1. לכוון את פיית המטפה אל בסיס הלהבה.
  2. ללחוץ על ידית ההפעלה כשהמטפה מוחזק במאונך.
  3. להניע את המטפה מצד לצד תוך ריסוס האזור בחומר הכיבוי
  4. לכל מטף כיבוי אש נדרשת ביקורת שנתית ע”י בודק מוסמך בלבד על פי דרישות נציבות כיבוי אש.

מטף אבקה 2 ק”ג

מטף כיבוי אש המכיל 2 ק”ג אבקה רב שימושית לכיבוי כל סוגי השריפות בבית בחצר וברכב.

חומר הכיבוי ידידותי לסביבה ואינו רעיל למשתמש.

המטף הינו קל לנשיאה ולשינוע ומתאים לשימוש גם לאנשים שאינם מיומנים בהפעלתו.

בעל תו תקן של מכון התקנים.

למוצר שנה אחריות מהיצרן והוא ניתן למילוי חוזר.

מטפי כיבוי

נותן את המענה הראשוני והחשוב לאחר זיהוי של אירוע שריפה. הציוד מופעל לרוב על ידי אנשים אשר עברו הסמכה באש הנמצאים במקום, והינו יעיל מאוד בכיבוי של תהליך שריפה בזמן הראשוני של ההתלקחות ציוד כיבוי אש נפוץ במיוחד בבניינים משותפים, בנייני משרדים, מפעלים, מחסנים, חברות ועוד, וזהו הציוד הפשוט ביותר לתפעול.

מה הם הדרישות ? החוק בבתי עסק בישראל מחייב בהתקנת אחד או יותר מאמצעי הגנה ואיתור דלקות בזמן לטובת מתן מענה הדרוש בזמן הקצר ביותר ככל הניתן וזאת במטרה לצמצם פגיעה ברכוש וחיי אדם, כאשר בין האמצעים הזמינים ויעילים שקיימים כיום בשוק ניתן לציין את שלושת המרכיבים הבאים: מערכת גילו עשן, מערכת כיבוי אש ואמצעי עזר כגון מטפי כיבוי אש מסוגים שונים שמתלווים למערכות גילוי עשן וכיבוי אש ונותנים מענה ראשוני, מהיר ונקודתי אם כי לעיתים ניתן לראות שעצם  פעלתם של מטפים לכיבוי אש, ניתן פתרון מלא לבעיה.ברגעים הראשונים שהם הקרטים לכיבוי השריפה

יעילותם של אמצעי הגנה בפני שריפה הוכחה לא פעם כמונעת שריפה בכל בית עסק, אבל בכדי שיעילותם לא תיפגע מחייב את בעלי המקום ואת הסביבה, חשוב להקפיד על בדיקות תקינות מטפים ומערכות כיבוי אש בביקורת שנתית

לכל שלושת המרכיבים של הגנה בפני דלקות חשיבות וייעוד שונה ולפי מה שנאמר שילוב בין שלושתם נותן מענה אכותי שנותן פיתרון בעת הצורך, כאשר לעיתים בנוסף לכל אלו, עסקים רבים מוסיפים שכבת הגנה נוספת ע בית העסק שלהם וזאת באמצעות מוקד צופה שבאמצעות מערכות צפיה מרחוק בודקים מצב העסק בשידור חי.שנותנת תמונה כוללת על הנעשה בעסק בזמן שריפה גם שאנחנו לא נמצאים

לאחר התקנת מערכות ואביזרים לכיבוי אש במקום, מחוייבים בעלי עסקים לבצע פעם בתקופה בדיקת תקינותם וכשירותם של אמצעי הגנה בפני שריפה ובמידה ואחת המערכות או אמצעי הגנה הופעל בעת חשש לשריפה או דלקה אמתית במקום, ומחויב ע"פ החוק בעל המקום לבצע בדיקתעל ידי בעל מקצוע מוסמך שבודק את תקינות המערכת לאחר שהייתה בשימוש וזאת על מנת לבדוק האם שום חלקיה לו ניזוקו בגלל המקרה ולקבל אישור סופי על תקינות הציוד

אותו יחס גם בנוגע לבדיקת תקינות מטפים ככל שהיו בשימוש, כאשר המטף מופעל באמצעות לחץ שדוחף החוצה את המילוי שלו, כאשר ישנם מטפים שונים וייעודם שונה ביחס לסוג דלקה זה יכול להיות:

מטפי כיבוי אש מסוג אבקה – מטפים מסוג זו נועדו לכיבוי האש באמצעות אפקט חניקת החמצן ויכולים להתאים לכל סוג של שריפה כמו לדוגמא דלקה של של נוזלים דליקים, דלקת מוצקים או דלקה שהמקור שלה בחשמל.

מטפי כיבוי אש מסוג קצף – מטפים מהסוג קצף פועלים על בסיס מים ומכבים שריפות באמצעות הפעלת אפקט הקירור של אזור הבעירה וחניקת החמצן. מטפי קצף יכולים להתאים לכיבוי שרפות של דברים מוצקים ונוזלים דליקים.

מטפי כיבו אש מסוג גז הלון – מטפי מסוג גף הלון יכולים להתאים לצורך כיבוי של דברים בוערים ע"י הפעלת אפקט של קירור מקור הדלקה או שטח בוער ויכולים להתאים למקרי דלקות של דברים מוצקים מוצקים או שהמקור שלהן בחשמל.

שימוש של מטפי כיבוי אש

השימוש של מטפי כיבוי אש צריך להיות פשוט ככל הניתן, וזאת כדי שכל אדם יוכל להחזיק אותו במידת הצורך.

ראשית, עלינו לבדוק שהמטף בלחץ הנכון – במידה והשעון על מד הלחץ מצביע על הירוק, הכל טוב. אם הוא מצביע על האדום – המטף לא שימושי.

יש להוציא את הנצרה ולשחרר את ידית הלחיצה – יש לכוון את הצינור ועם היד השניה ללחוץ על הידית. יש להשתמש במטף עם כיוון הרוח, ומעל האש.

ביקורת כיבוי אש למטפים

ביקורת אש לעסק

שימוש נכון של מטפי כיבוי אש יכול להציל חיים, וגרימת נזק מרובה של רכוש. במקרים רבים ניתן למנוע שריפה מלהתפשט באמצעות שימוש נכון של מטפי כיבוי אש מבעוד מועד.

אחד האמצעי ההגנה הכי חשובים, בכל בית, משרד, או רכב, הינו מטף לכיבוי אש.

אש יכולה להיגרם מכל דבר קטן שאפילו לא חשבנו עליו – משחק בגפרורים, גז דולק, בלון גז לא תקין, קצר חשמלי, סיגריה ועוד…

חשוב תמיד להיות מוכנים מראש למנוע במהירות ובקלות בפגיעה ברכוש או חס וחלילה בנפש.

בדיקת מטפים שנתית מצילות חיים ומונעת שריפות במקרים רבים בעסקים, מוסדות ציבור, בתים פרטיים ובניינים, ולא בכדי הן בגדר חובה בכל בית עסק ומקום המשמש להתקהלות ציבורית..

מכורח הצלחתן במניעת אסונות בבתי עסק טעוני רישוי, כיום מותקנות מערכות התראה חכמות גם בבנייני מגורים ובתים פרטיים. אנו ממליצים להחזיק בכל מבנה אמצעים לכיבוי שריפות.

שדרוג מערכות קיימות – חברתנו מתמחה גם בשדרוג עבור מערכות אש ישנות והתאמה לצרכים ולתקנים החדשים.

בטיחות באש היא נושא מורכב שאין לזלזל בו , תנו למומחים שלנו בעידן ביקרות אש לעבוד בשבילכם .לשקט הנפשי שלכם

המידע הכלול באתר זה – כללי ואינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת מקצועית. אף כי נעשה מאמץ למנוע אי דיוקים, ייתכן שנפלו באתר טעויות. לפיכך השימוש במידע הכלול באתר הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש ועידן ביקורת אש לא תהא אחראית בצורה כלשהי לתוכנו או לשימוש בו.